Historia OPALu

Zaczęło się bardzo skromnie. 15 grudnia 1986 roku w sali widowiskowej Zakładów Przemysłu Meblarskiego im. “Gwardii Ludowej” odbył się się Przegląd Zespołów Artystycznych Hufca Radomsko. Obejmował on m.in. małe formy teatralne, teatrzyki kukiełkowe, teatrzyki żywego planu i wesołą harcerską piosenkę. Przeglądowi towarzyszyła wystawa kronik i plakietek. Laureatami Przeglądu zostały m.in. 39 RDH i 55 RDH. W piosence harcerskiej bezkonkurencyjna okazała się 7 RDH „Dębina”. Zuchy z „Krasnoludkowego Rodu” wyśpiewały sobie I miejsce.

W 1987 roku “OPAL” odbył się dwukrotnie: 11 kwietnia w sali Powiatowego Domu Kultury swój dorobek artystyczny prezentowali harcerze, a w grudniu, w sali Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – zuchy. Od 1988 roku, festiwal zagościł na deskach PDK na stałe. Niestety, zachowało się po nim niewiele pamiątek. Warto jednak przypomnieć, że I miejsce zdobył teatrzyk zuchowy „Leśne Ludki”, II miejsce wokalny zespół zuchowy ze Szkoły Podstawowej nr 1, a wśród harcerzy znów I miejsce wywalczyła 7 RDH „Dębina”.

1989 rok – po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. druhny Rosi za „kawałek dobrej, harcerskiej roboty”. Symbolem nagrody pieniężnej, ufundowanej przez Rodziców druhny i Hufiec w wysokości 250 000 złotych był pamiątkowy medal wraz z dyplomem.

Początkowo festiwal miał bardzo ubogą scenografię. Nikt również nie uwieczniał na zdjęciach harcerskich występów, zachowało się więc niewiele materiałów. W latach 1990 – 1996 opracowano Regulamin Harcerskiego Festiwalu Artystycznego „OPAL” i podzielono młodych wykonawców na kategorie: zuchy, harcerze i harcerze starsi z uwzględnieniem wykonawców indywidualnych i zespołowych. Wprowadzono konkurs plastyczny a w nim: projekt plakietki zlotowej, plakatu i ozdób choinkowych.

Od 1992 roku “OPAL” miał coraz bogatsze elementy scenografii – stylizację. „Odkrywano Amerykę”, zapraszano „W góry” i „Na wieś”. Na scenie pojawiały się postaci z „Dzikiego Zachodu” i wampiry z „Transylwanii”. W 1995 roku nastąpiła niewielka zmiana formy festiwalu, bowiem stał się on imprezą otwartą dla całego ZHP, a nie – jak do tej pory – tylko dla hufca Radomsko. Znakiem rozpoznawczym był przypięty do harcerskiego i zuchowego munduru button.

Z roku na rok festiwal nabiera rozmachu. Harcerska brać bawi się w najlepsze wymyślając coraz to ciekawsze scenografie, przebrania i piosenki. W stylizacji 2003 roku – „Walka Dobra ze Złem” na scenie królowali oczywiście harcerze i zuchy, laureaci konkursu piosenki i pozostałych kategorii. Jednak nie spuszczały ich z oka Aniołki i Diabełki, które zapraszały do przejścia bramą do Nieba albo wrotami do Piekła. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” – 2004 roku przypomniały wygląd uliczki z tamtego okresu, miejskie kino, kawiarenkę, kwiaciarkę, pary w stylowych strojach i policjant pilnujący porządku wprowadziło widzów i uczestników festiwalu w lata międzywojenne. Szare były tylko mundury, a poza tym radość, energia, duch niestrudzonego wędrowca i pomocna dłoń druha… A na koniec ta chwila zadumy, gdy zabrzmiały tradycyjnie dźwięki gitary i popłynęła piosenka dla druhny Rosi…

W 2005 roku „OPAL” zagościł na scenie Miejskiego Domu Kultury po raz dwudziesty. Scena stylizowana była na studio telewizyjne. W rolę dziennikarzy prowadzących „Opalowe wiadomości” wcielili się druhna Joanna Kina i druh Marek Rząsowski. Festiwalowi towarzyszyła wystawa „20 lat minęło… czyli Opalowych wspomnień czar” przygotowana przez druhnę Annę Zatoń i druhnę Joannę Rybak.

W 2006 roku harcerze mogli podziwiać świat z perspektywy ludzkiego organizmu. Miejski Dom Kultury ustylizowany został na francuski serial animowany „Było sobie życie”. Rok 2007 był przełomowy dla historii ”OPALu”. Od tamtego czasu przez kolejne 8 lat festiwal odbywał się na hali sportowej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 w Radomsku. Dało to szereg nowych możliwości stylizacyjnych oraz technicznych. A jaka była wtedy tematyka? Magiczna, bowiem rok 2007 stanął pod znakiem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwardzie.

Przez kolejny lata „OPAL” rozwijał się coraz bardziej a co za tym szło przyjeżdżało coraz więcej osób z innych miast. W roku 2013 sztab postanowił, że przesłuchania do konkursu piosenki będą odbywać się w Miejskim Domu Kultury co pozwoliło wrócić do starej formuły podczas której inni harcerze oraz rodzice mogli wysłuchać występów.

W roku 2015 doszło do wielu zmian, które na nowo ukształtowały festiwal. Cała imprez przeniosła się do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, gdzie odbywały się przesłuchania oraz koncert finałowy, który dodatkowo podzielono na dwie części. Pierwsza była przeznaczona tylko i wyłącznie dla zuchów dzięki czemu najmłodsi lepiej wczuwali się w festiwal i z większym skupieniem oglądały widowisko. Podczas drugiej części można było oglądać występu harcerzy oraz wędrowników. Tutaj też przyznano nagrodę druhny Rosi dla najlepszego środowiska lub drużyny.

Dla zuchów i harcerzy Hufca Radomsko Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny „OPAL” wciąż pozostaje najważniejszym wydarzeniem w całym roku, gdyż nagroda imienia druhna Rosi stanowi ogromne wyróżnienie dla najlepszego środowiska Hufca.